Kto ich nie lubi..., nie uwielbia wręcz?:)
Nie znam takiej osoby!:)
Jedzonko stare jak świat! Robiła je mama, babcia, prababcia i można by wyliczać dalej, ale nie o to chodzi:)
Zrobienie idealnego ciasta na pierogi wymaga wprawy i pomyślunku. Tak moi drodzy pomyślunku! Ja znam kilka przepisów na ciasto i kilka na farsz, ale te jedne, jedyne jakie Wam dziś zaprezentuje rozpływają się w ustach... Ciasto jest tak mięciutkie, sprężyste i delikatne, że lepienie go to czysta przyjemność. Farsz natomiast smaczny, ale ostry. Musze przyznać, że pierogi ruskie bez tej ostrości czarnego pieprzu nie są dla mnie pierogami ...
Za chwile przepis na ok. 120 szt. pierogów.
Po pierwsze, aby przystąpić do produkcji farszu musimy mieć ugotowane i ostudzone ziemniaki. Najlepsze są przygotowane dzień wcześniej i mocno schłodzone. Wówczas farsz jest puszysty. Moje były gotowane rano i dobrze ostudzone. Niestety nie zdążyły się doskonale schłodzić, ale były zimne.
Druga sprawa pokrojenie słoninki i stopienie jej na skwarki. Najlepsze będą kiedy osiągnął złoty kolor.
- 30 dkg. słoniny
Na farsz:
- 1 kg ziemniaków
- 60 dkg sera białego
- 5 dużych cebul
- 3 łyżeczki mielonego pieprzu
- 1 łyżeczka soli ( jak lubicie, do smaku)
Ziemniaki obrać i ugotować z łyżeczką soli. Odcedzić i wystudzić. Cebulę obrać i pokroić w paski (nie muszą być drobne) przesmażyć na patelni z olejem. Wystudzić.
Kiedy ziemniaczki są zimne i cebulka tez zabieramy się za mielenie farszu. Ja robię to przy pomocy maszynki do mielenia mięsa. Wybieram średnie sitko i mielę na zmianę ser, ziemniaczki i cebulkę. Wszystko razem mieszam następnie i dodaję pieprz i sól. mieszam ponownie wsmarowując pieprz i odstawiam do lodówki na czas przygotowania i dochodzenia ciasta.
Ciasto:
- 1 kg mąki
- 2 jajka
- 1/4 szkl oleju
- 2 szklanki wrzątku (uwaga, aby się nie poparzyć)
- 1 łyżeczka soli
Mąkę wysypujemy na stolnice. Robimy zagłębienie w środku i wlewamy roztrzepane jajka i olej. Zarabiamy nożem. Znów robimy lekkie zagłębienie i powoli wlewamy wrzątek cały czas mieszając z maka za pomocą noża. Następnie nadal nożem łączymy składniki. Sprawdzamy dłonią, czy ciasto nie jest zbyt gorące i zagniatamy już rękoma do uzyskania gładkiego ciasta. Oprószamy delikatnie mąka i wkładamy do miseczki na ok. 1/2 godziny, aby ciasto dojrzało.
Następnie odkrawamy kawałek ciasta i rozwałkowujemy na stolnicy na grubość ok. 2-3 mm. Wyciągamy z lodówki farsz. Z ciasta wykrawamy szklanka kółeczka i na środek każdego kładziemy 1 pełną łyżeczkę farszu. Składamy na pół i zlepiamy boki. Trzeba je zlepić dokładnie, aby w czasie gotowania nie wypłynął nam farsz. Dlatego proponuję czynność zlepiania powtórzyć, i dodatkowo można zrobić fantazyjny wzorek.
W dużym garnku gotujemy wodę i wrzucamy po ok. 20 szt pierogów. Od momentu zagotowania się ich, gotujemy ok. 8 min. Wodę do gotowania należy posolić ok. 1 łyżeczką soli. Pierogi wyciągamy łyżka cedzakową i podajemy natychmiast, lub wkładamy do dużego naczynia i przelewamy słoninką. Są metody, aby pierogi przelewać zimna wodą, ale ja ich nie stosuję.
Smacznego:)
To najlepsze pierogi na świecie! Jako dziecko uwielbiałam je
OdpowiedzUsuńZgadzam się! To są najlepsze pierogi na świecie!:) Tylko nie wiem, czemu maja taką nazwę, bo ja bym je nazwała pieprzne:)Pozdrawiam :)
UsuńSuper, do farszu dodaje jeszcze posiekany koper;) Warto spróbować;)
OdpowiedzUsuńMożna użyć tez pietruszki, ale najlepsze są jednak bez dodatków:) Wypróbowane:) Pozdrawiam :)
UsuńJolu, zgrałyśmy się z pierogami - ja też wczoraj robiłam, tylko ze śliwkami :) Ruskie prezentują się fantastycznie! I jeszcze taki dokładny opis przygotowania! Super :)
OdpowiedzUsuńZe śliwką mówisz... mniam! jeszcze jak z suszona to już rozpusta!:)
Usuńfarsz wyjadam łyżką ;) instrukcja na pewno każdemu się przyda
OdpowiedzUsuńNa zdjęciach tego nie widać, ale ja też wyjadałam;) no cóż:)
UsuńAż wstyd się przyznać, że nigdy ruskich nie robiłam. U mnie w domu zawsze królowały te z kapustą i grzybami lub z białym serem na słodko. Chyba muszę nadrobić zaległości. :)
OdpowiedzUsuńKoniecznie musisz nadrobić zaległości, bo to grzech nie zrobić samemu pierożków ruskich:) Biały serek na słodko... uwielbiam i tu muszę się przyznać, że z kolei ja nie robiłam, zawsze robi je mama:) Pycha!:)
Usuńoo tak. ruskie <3 uwielbiam. Korzystam z przepisu mamy i też zawsze wychodzą idealne ;)
OdpowiedzUsuńMniam, mniam ;)
Nieprawdaż:)
Usuńidealne pierozki,chyba jutro je zrobie bo tak kusisz,ze zal sobie odmawiac...pozdrowionka serdeczne.
OdpowiedzUsuńa bo ja to taka kusicielka jestem:) zrób zrób Basiu:) Są wspaniałe!:) Pozdrawiam :)
Usuńruskich jeszcze nie robiłam, bo kiedyś nie lubiłam, będe musiała się przekonać czy jest tak dalej
OdpowiedzUsuńJeśli lubisz ostre potrawy, na pewno polubisz:) Polecam zrobić:)
UsuńZalałem się śliną na widok tych pierogów, pycha :)
OdpowiedzUsuńTomasz, ja się zalewałam robiąc je i widząc jak znikają, na jedzenie nie bardzo był czas, ale na końcu pracy sobie "użyłam":)
UsuńTo ja poproszę taki półmisek, uwielbiam ruskie, wyglądają bardzo pysznie !!!
OdpowiedzUsuńBardzo proszę Samantho!:) na zdrówko:)
Usuńduużo zdjęć ;] ale takich apetycznych, że mogłabym na nie patrzeć i patrzeć! ubóstwiam domowe ruskie.
OdpowiedzUsuńMy tez uwielbiamy:) Dziękuję:)
Usuńpiekne pierogi, az mi sie zachcialo. Zrobie chyba sobie ser i pierogi. Nigdy nie robilam ciasta z olejem i wrzatkiem. z checia wyprobuje.
OdpowiedzUsuńWrzątek jest tu niezbędny, aby ciasto było mięciutkie:)
UsuńU nas, jako że przy wschodniej granicy, dodajemy do farszu szczyptę tartych liści mięty. Ciasto robię do ruskich podobnie ale bez oleju. Czasem dodaję łyżkę maślanki. Zaparzanie mąki to dobra sprawa. Ruskie pierogi to najcudowniejsze danie świata! ....i koniecznie ze skwarami
OdpowiedzUsuńUwielbiam pierożki ruskie ze skwareczkami są pycha :) a na wierzchu troszeczke świeżo smielonego pieprzu mrr
OdpowiedzUsuńThankѕ ᴠery intеresting blog!
OdpowiedzUsuńMoje najlepsze pierogi to pierogi ruskie pycha :)
OdpowiedzUsuń