Warsztaty Kulinarne
" Lasowiacka Kapusta Ziemniaczana
na 12 sposobów"
" Lasowiacka Kapusta Ziemniaczana
na 12 sposobów"
Relacja
Już po raz czwarty na kolbuszowskim Skansenie odbyły się Warsztaty Kulinarne, które poprowadziła Pani Janina Olszowy - znawczyni kuchni regionalnej powiatu kolbuszowskiego.
Po wykładzie wstępnym dotyczącym przygotowywania kapusty ziemniaczanej w różnych częściach Gminy i Powiatu Kolbuszowa wszyscy licznie zgromadzeni zabraliśmy się za przygotowywanie potraw.
Dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji np. to, że aby kapusta ziemniaczana miała smak taki jak nasi przodkowie ją wykonywali ziemniaki muszą być przygotowane 12 godzin wcześniej, aby mogły ukisnąć. To bardzo ważne! Bez tej czynności nie osiągnie się prawdziwych walorów smakowych zupy.
Każdy z uczestników jak zawsze otrzymał przepisy na wykonywane potrawy.
Chwila przerwy i kolejne ciekawostki z ust Pani Janiny.
Z takiej łyżki w pięknych glinianych naczyniach zupki smakowały świetnie:)
Soczewica już prawie gotowa, jeszcze tylko trzeba odcedzić i dodać do dania.
Kiedy kapusty się gotowały, słuchaliśmy też wykładu na temat pieczenia drożdżowych buł bez jajka (zdjęcia i przepis, oraz moje domowe już wykonanie buły w następnym poście)powiem tylko, że buła wyszła mi świetnie! Przepis godny polecenia:)
Ta żółciutka cebulka na patelni smaży się na oleju lnianym... pycha!
Kapusta ziemniaczana na zakwasie z ogórków i soczewicą.
Tak brzmi nazwa zupy jaką jadłam po raz pierwszy w życiu. Bardzo mi smakowała. Przypominała trochę zupę ogórkową, która uwielbiam. Moja córcia, która na tych warsztatach była razem ze mną zjadła cały talerz zupki i poprosiła o dokładkę. To jest dowód na to, że zupka była wspaniała! Oczywiście wchodzi do naszego domowego jadłospisu:)
Przepis dla Was prosto z Warsztatów, spróbujcie, i podzielcie się wrażeniami:)
Podaję identycznie to co otrzymałam. Musicie dostosować proporcje do Waszych potrzeb.
Składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 30 dag soczewicy
- 15 dag słoniny
- 1 l kwasu z ogórków
- sól
Wykonanie:
Soczewice wypłukać, a następnie zalać gorącą wodą i odstawić na kilka godzin. Po upływie wyznaczonego czasu posolić i ugotować. Obrane i opłukane ziemniaki posiekać tzw."esem"siekaczem (lub pokroić w kostkę jak do sałaty jarzynowej). Po usiekaniu nie płukać, tylko lekko odcisnąć i zalać zimną wodą, ok. 2 cm powyżej posiekanych ziemniaków. Odstawić w ciepłe miejsce na 12 godzin. Do siekaniny można dodać trochę wody z ogórków by przyspieszyć proces fermentacji. Po upływie wyznaczonego czasu doprowadzić ziemniaki do wrzenia i gotować 2-3 min. Następnie zalać kwasem z ogórków i gotować do pół miękkości. Posolić do smaku i dodać ugotowaną soczewicę. Na koniec do siekaniny dodajemy usmażoną słoninkę. Skwarki można tez dodawać bezpośrednio na talerz, bo wówczas są one chrupiące. Jeżeli potrawa jest zbyt kwaśna, wówczas wyrównać smak wywarem z soczewicy.
Kapusta ziemniaczana z fasolą brązową i olejem lnianym
Składniki:
- 2 kg obranych ziemniaków
- 30 dag fasoli brązowej
- 3 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 1 szkl. oleju lnianego
- sól
- ocet
Wykonanie:
Fasolę wypłukać a następnie zalać gorącą wodą i odstawić na kilka godzin. Po upływie
wyznaczonego czasu posolić i ugotować. Obrane i opłukane ziemniaki
posiekać tzw."esem"siekaczem (lub pokroić w kostkę jak do sałaty jarzynowej). Po usiekaniu nie płukać, tylko lekko odcisnąć i zalać zimną wodą, ok. 2 cm powyżej posiekanych ziemniaków. Odstawić w ciepłe miejsce na 12 godzin. Do siekaniny można dodać skórkę chleba żytniego by przyśpieszyć proces fermentacji. Po upływie wyznaczonego czasu, wyłowić skórkę następnie doprowadzić ziemniaki do wrzenia i gotować do półmiękkości. Jeśli kwaśność nie będzie dostateczna należy doprawić octem i posolić do smaku. Ugotowana fasolę (1/3 fasoli rozgnieść) dodać do ziemniaków. Usmażoną na oleju lnianym cebulę i czosnek dodać do siekaniny. Jeżeli potrawa jest zbyt kwaśna, wówczas wyrównać smak wywarem z fasoli.
Obok sali w jakiej odbywał się Warsztaty znajduje się izba odzwierciedlająca dawną salę szkolną. Stare ławki z kałamarzami, i tabliczkami grafitowymi. Dzieciaki chętnie spędzają w niej czas. Wszystko to można zwiedzać.
Skansen czynny:SKANSENW sezonie turystycznym od 15 kwietnia do 15 października:
Poza sezonem turystycznym:
|
Jaki widzicie Wiki od razu zabrała się za naukę, a to jeszcze ferie były;)
Zapisałam wszystkie przepisy na kapustę ziemniaczaną ( wcześniejsze również). Wypróbuję na pewno. Bardzo fajne relacje z warsztatów:-)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo:) Prawde mówiąc zastanawiam sie, czy nie zrezygnować z fotografowania, bo zajmuje to moją uwagę, i nie czerpię z Warsztatów tyle ile bym mogła. Kapusty są świetne,więc polecam serdecznie. Pozdrawiam:)
Usuńbardzo interesujące warsztaty, fajnie poznawać kuchnię regionu :)
OdpowiedzUsuń