Przejdź do głównej zawartości

Wiśnie na frużelinę

Frużelina wiśniowa to ulubiony dodatek do ciast, tortów i deserów.
Można ja przygotować z owoców świeżych, mrożonych ale także takich zamkniętych w słoiku. Wpadłam na ten pomysł zastanawiając się ile miejsca musiałabym mieć w zamrażarce chcąc mieć każdy letni owoc przechowany na zimę. Niestety moja zamrażarka to jedynie cztery skromne szuflady bez funkcji rozciągania :)
Tak więc stworzyłam to coś co zamknęłam w słoiczkach. 




Po otwarciu słoika wystarczy wiśnie wlać do garnka, zagotować i dodać to co zwykle dodajecie do frużeliny. Na taki słoiczek 330g wystarczy 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej i 1 łyżeczka żelatyny i tą ostatnią dodajemy dopiero po zdjęciu garnka z ognia. 

Składniki:
  • 5 kg wiśni 
  • 3 kg cukru
Wiśnie wypłukać z zanieczyszczeń  wypestkować, przełożyć do dużego garnka, dosypać cukier i zagotować. Ja nie dodawałam wody, ponieważ moje wiśnie podczas wypestkowania oddały dużo soku, w przypadku wiśni bardziej suchych należy wlać do garnka ok. 1 szklanki wody.
Zagotowane wiśnie, wystudzić pozostawiając na ok. 12 godzin, następnie ponownie zagotować. Wlać wrzące do wyparzonych słoików i  zakręcać odstawiając do góry dnem. Tak zawekowane wiśnie nie muszą być pasteryzowane, natomiast dla mniej wprawionych gospodyń proponuję wstawić w dużym garnku wodę w ilości sięgającej do 3/4 wysokości słoiczków. Położyć na dno garnka ściereczkę, poukładać zakręcone  słoiki i pasteryzować je ok. 15 minut od momentu zagotowania się wody.
Wyjąć słoiczki po dokręcać zakrętki  i odstawić w chłodne i ciemne miejsce. 


Pasteryzacja 
zapoczątkowana przez Ludwika Pasteura technika konserwacji za pomocą odpowiednio dobranego podgrzewania produktów spożywczych, tak aby zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktów i uniknięciu obniżenia ich wartości odżywczych. Głównym zadaniem pasteryzacji jest przedłużenie trwałości produktów poprzez unieszkodliwienie form wegetatywnych mikroorganizmów. Proces ten nie niszczy jednak form przetrwalnikowych ani większości wirusów.
Specyficzną metodą pasteryzacji jest tyndalizacja, inną tzw. apertyzacja, czyli „wekowanie”.
Ogrzewanie do temperatury powyżej 100 °C nazywane jest sterylizacją. Jedną z metod sterylizacji żywności jest proces UHT.

źródło: wikipedia

Tak przygotowane wisienki można wykorzystać właśnie do frużeliny ale też jako sos do deserów.

Smacznego ! :)

Komentarze

  1. kurde.... ja ma dwie szuflady w zamrażarce i niestety też mi się nie rozciągają. Świetny pomysł, że ja też wcześniej nie pomyślałam. Kompoty z wiśni robię na zimę, to czemu i nie to?

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny pomysł :) Że też nie wpadłam na to, by robić frużelinę , a jest niezastąpiona w smaku :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Witaj miły gościu :)
Dziękuje za odwiedziny :)
Jeśli masz pytanie do przepisu, zadaj je tutaj, a ja postaram się odpowiedzieć na nie w jak najkrótszym czasie.
Pozdrawiam,

Jola

Popularne posty z tego bloga

Sałatka z tortellini

Po kilku tygodniach milczenia na blogu, powracam z przepyszną sałatką z tortellini i pora. Bardzo szybka, łatwa i  nieco inna niż te które jadłam do tej pory. Polecam :)  Składniki na sporą porcję (ok. 8 - 10 osób)

Syrop z sosny

Pierwszy raz robię go sama. Pędy zbierałam w lesie z dala od szosy, i Wam radzę to samo, ponieważ nie wolno ich myć przed zasypaniem cukrem najlepiej, aby nie miały zanieczyszczeń.

Rolada serowa

Przepis na tą przystawkę otrzymałam od mojej sąsiadki Pani Bogusi:) Wspaniała przegryzka do piwka, ale też świetnie nadaje się na kanapki.

Jeżyna - konfitura, dżem...

 Tym razem za szkłem zamknęłam jeżynę.

Ciasto ala 3 - BIT na biszkopcie

Ciasto które znika tak samo szybko jak To Zanim zdążyłam się obejrzeć w blaszce ostał się jeden jedyny kawałek ten ze zdjęcia. Pomimo tego że nie ma pięknej fotki jest warte wypróbowania. dzieci były nim zachwycone. Polecam!    Na biszkopt: 4 jajka 6 łyżek cukru kryształu 3 łyżki mąki pszennej  1 łyżka mąki ziemniaczanej 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia